The news is by your side.

Vendi

Ndryshon udhëzimi për tarifat që paguhen te noteri, shtohen shërbime të reja

Ministria e Drejtësisë dhe ajo e Financave kanë ndryshuar udhëzimin për tarifat që paguhen për aktet dhe veprimet

Ulet interesi i kredive për shtëpi

Për individët që duan të marrin kredi, normat e interesit janë ulur ndjeshëm. Sipas statistikave të Bankës së

Ndërkombëtare

Gjermania ende në panik, zgjaten oraret e kufizimeve

Pas më shumë se shtatë orësh video konferencë, qeveritë federale dhe shtetërore kanë rënë dakord mbi një paketë

Shpiket lëkura e parë artificiale e ndjeshme

Lëkura artificiale po bëhet gjithnjë e më njerëzore: tashmë ajo mund të ndiejë dhimbje, duke reaguar pothuajse

Të Tjera

Pamja unike e dy binjakeve ka mahnitur fotografët më të famshëm

Gjërat më të rralla nuk duhet të jenë shumëngjyrëshe që të jenë të paharrueshme. Kjo është provuar edhe një herë nga një çift binjakesh simpatike albino të cilat, siç rezulton, ka të ngjarë ta kthejnë botën e modës në anën e tyre në një të ardhme të afërt. Njihuni me Lara dhe Mara Bawar. Vajzat janë në qendër të një projekti fotografik të quajtur “Lule të Rralla”, të cilin fotografi Vinicius Terranova zbuloi bukurinë e tyre unike. Shanset që një fëmijë të lindë me albinizëm janë 1 në 17,000. Pra, është pothuajse e

Meta kundër gjobave për mbajtjen e maskave

Ditën e sotme presidenti Ilir Meta ka zhvilluar një konferencë për mediat, ku ka folur në lidhje me vendimin e qeverisë për mbajtjen e maskës në çdo ambient, ndërsa ata që nuk e respektojnë këtë vendim do të gjobiten dhe masa administrative do i bashkëngjitet faturës së energjisë elektrike. Presidenti i kërkoi qeverisë të reflektojë dhe të ndryshojë aktin normativ që ndëshkon me gjobë çdo person që kapet pa maskë. Meta theksoi se OSHEE ka vetëm për detyrë që të furnizojë me energji elektrike qytetarët dhe jo t’iu çojë

Historia e harruar e mrekullisë ekonomike gjermane

Duke parë entuziazmin e dukshëm të shumë shqiptarëve për socializmin, është e vështirë të mos arrish në përfundimin se jetojmë në një epokë në të cilën njerëzit nuk mësojnë nga gabimet në histori. Ka shembuj që duhet të mësohen nga rënia e ekonomive të komanduara në Evropën Qendrore-Lindore në 1989, shpërbërjen ekonomike të Argjentinës përgjatë shekullit XX dhe shpërthimin e sotëm të "socializmit të shekullit njëzet e një" në Venezuelë. Ne gjithashtu mund të mësojmë nga rastet në të cilat vendet braktisën ekonomitë e

Shtetet do të sillen njësoj si shqiptarët në rradhët e bukës gjatë komunizmit

Sjellja nacionaliste e shteteve për të parët në akses për vaksinën e COVID-19 është përtej normave të njohura në kohë paqe. Në prill SHBA kapi një anjë që transportonte maska drejt Gjermanisë dhe i konfiskoi ato për ti cuar drejt vendit të vetë. Në atë kohë qeveria gjermane e quajti sjellje “priatësh” atë të qeverisë Amerikane. Kjo e fundit tha se “na duhen këto maska për përdorim të brendshëm”. Sot shtetet e mëdha po sillen po njësoj në luftën për akses ndaj vaksinës që po prodhohet për COVID-19. Në maj SHBA investoi 1

- Advertisement -

Denaj: 2.4 miliardë EURO vlera e parasë që do legalizohet

Vlera e parasë së padeklaruar, e cila pritet të legalizohet nga nisma e amnistisë fiskale arrin në 2.4 miliardë euro, por Ministria e Financave dhe Ekonomisë nuk mund të llogaritë shumën e saktë që do të klasifikohet si përfituese nga ligji i faljes. Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, sqaron se nisma synon të vendosë një vit zero për të gjithë qytetarët dhe bizneset që nuk kanë deklaruar pasurinë, dhe në përfundim të saj njësitë e inteligjencës pranë autoriteteve fiskale do të nisin kontrollin për evazorët

Bie indeksi i ndjesisë ekonomike / Cfarë do të thotë kjo për ekonominë

Biznesi merr rrezik për sipër kur parashikon të ardhmen. Nëse e sheh të ardhmen optimiste dhe me mundësi për të ndryshuar gjërat atëherë ai është i gatshëm të investojë kursimet e tij ose të marr kredi që nga para cash të shndërrojë në prodhim apo shërbim për të fituar më shumë nga cka aktualisht. Është parim i thjeshtë. Ndërkohë ndër vite Banka e Shqipërisë ka ndërtuar një pyetësor që mundohet të masë ndjeshmërinë e ndërmarrjeve në Shqipëri përsa i përket ekonomisë. Të dhënat e fundit të publikuara nga Banka e

Pesë pika që duhet të dijë Kosova në marrëveshje

Një marrëveshje përfundimtare nuk garanton anëtarësimin e Kosovës në OKB Një marrëveshje përfundimtare me Serbinë do ta vendosë Kosovën në një pozitë më të mirë në nivelin ndërkombëtar dhe do të zvogëlojë pengesat për anëtarësim në organizatat ndërkombëtare. Sidoqoftë, nuk garanton anëtarësimin e e Kosovës në OKB. Rusia dhe Kina janë të dyja anëtare të përhershme të Këshillit të Sigurimit të OKB me fuqi vetoje. Këto vende nuk e njohin Kosovën, kështu që edhe nëse Kosova dhe Serbia arrijnë një marrëveshje, kjo nuk do të

- Advertisement -

Recent Posts

Newsletter